W sobotę, będę prowadziła wykład, na temat spełnienia zawodowego rodziców w Polsce.
Przygotowując się do prowadzenia tych zajęć, muszę uważać, aby nie wpaść w pułapkę związaną z równowagą pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
Niestety analizując różne publikacje często trafiam na analizy i przemyślenia dotyczące właśnie tego problemu. W wielu wypadkach, spełnienie zawodowe rodziców wiąże się z umiejętnością godzenia tych dwóch obszarów.
Staram się jednak tego nie dotykać, dalej, uparcie szukam informacji o satysfakcji zawodowej. Czym jednak dalej się wgłębiam w temat widzę, że obszary te są ze sobą bardzo powiązane.
Jak to często się zdarza w domu myślimy o pracy, w pracy o domu. Często mamy dylematy, czy zostać dłużej w pracy, by coś skończyć, czy wracać do domu, gdzie czeka na nas rodzina i codzienne obowiązki. Marzymy o tym, by nasze życie było spokojne i zorganizowane.
Do póki jednak nie podejmiemy sami decyzji i nie ustalimy sobie dyscypliny, wkręcamy się w wir pracy i dążymy do awansu, podwyżki, pochwały przez szefa.
Przychodzi jednak w życiu taki moment, że żaden sukces w pracy nie zrekompensuje porażki odniesionej w domu. Życie osobiste jest w zasadzie fundamentem życiowej równowagi prowadzącej do poczucia szczęścia. To z niego czerpiemy energię i motywację oraz chęci by realizować jeszcze więcej w życiu zawodowym.
To rodzina, daje nam siłę w dążeniu do postawionych celów, w niej mamy oparcie i z niej czerpiemy najwięcej energii.
I co się okazuje na koniec moich przygotowań do wykładu – okazuje się, że rodzina ma większy wpływ na nasze spełnienie zawodowe niż praca na rodzinne.
Więc drogi czytelniku – inwestuj w życie prywatne, tej inwestycji nikt Ci nie zabierze, nikt Cię nie będzie z niej oceniał czy rozliczał. To ona da Ci spełnienie zawodowe, bo wsparcie osób bliskich jest twoją największą motywacją do dalszego działania.
Jakoś tak się rodzinnie zrobiło :)
Na koniec wyniki badania dotyczące satysfakcji z pracy w 2010 roku przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl oraz Instytut Badan Rynkowych
- 1/2 Polaków myśli o pracy w domu
- Więcej niż co trzeci Polak jest niezadowolony z pracy w obecnym miejscu
- 1/3 kobiet biorących udział w ankiecie nie oceniła kariery w pracy jako istotnej dla dobrego samopoczucia
I tym akcentem kończę moje przemyślenia :) Pozdrawiam
Małgorzata Dudek